Film Pastir Janez Frančišek Gnidovec

VSEM VSE (1 Kor 9. 22)

V soboto, 11. 3. 2017, smo v naši župniji pri večerni maši poslušali pričevanje vicepostulatorja, lazarista Janeza Cerarja, CM, o postopku za beatifikacijo škofa Janeza Frančiška Gnidovca (1873–1939). Ob nastopu službe kaplana v naši župniji leta1897  je Gnidovcu takratni dekan vipavske dekanije, g. Erjavec, priporočil naj črpa moč za službo kaplana v Vipavi (1897–1999) s  čaščenjem sv. Rešnjega Telesa in v sveti evharistiji. Janez Gnidovec je pred Najsvetejšim iskal pomoči v vsem svojem poslanstvu duhovnika in pozneje škofa misijonarja. Pomenljivo je  njegovo vabilo profesorjem, ko je opravljal službo ravnatelja v Škofovih zavodih v Ljubljani (1905–1919); vedno, ko so se pojavile težave z dijaki ali med profesorji, je le-te pred reševanjem zapleta povabil k molitvi v gimnazijsko kapelo z besedami: »Pojdimo molit.«

Po maši smo si v župnišču ogledali film Pastir Janez Frančišek Gnidovec WWW.gnidovec.si. V filmu spremljamo štirinajst postaj njegovega življenja – križevega pota škofa skopsko-prizrenske škofije. Škofije, katere ozemlje je bilo več kot 1,5-krat večje od današnje Slovenije.

Vicepostulator Janez Cerar je opisal res dolgotrajna prizadevanja, da bi dokončali postopek za beatifikacijo človeka, ki so ga že za časa življenja imenovali »živi svetac« (živi svetnik), albanski katoličani pa »suhi škof, sveti škof«. Leta 1978 se je škofijski postopek pričel, leta 2010 je papež Benedikt XVI. potrdil njegovo krepostno življenje in mu s tem nadel naziv »častitljivi Božji služabnik«.

Mati Terezija je lastnoročno zapisala v pričevanju o svojem škofu Janezu Frančišku Gnidovcu:

»Naš škof Gnidovec je bil svetnik. Vsi smo ga klicali s tem imenom. Bil je pravi duhovnik po Jezusovem Srcu; blagega in ponižnega srca. Ko sem odhajala v misijone, je zame maševal, obhajal me je, me blagoslovil in rekel: ‘V misijone greste. Dajte Jezusu vse, samo Zanj živite, bodite samo Njegovi, samo Njega ljubite, samo Zanj se žrtvujte. Naj vam bo Jezus vse v vašem življenju’. Prepričana sem, da prosi zame in da imam v njem pri Jezusu zaščitnika.«

Med ljudmi v svoji škofiji je deloval z zavedanjem, da gre za zveličanje duš. Na svojih poteh, ki jih je opravil peš, je ljudi blagoslavljal in nagovarjal: »Jaz sem z vami, vi ste z mano. Bodite blagoslovljeni. Bodite blagoslovljeni.« Bil je škof za ljudi in z ljudmi. Vsem je postal vse. VSEM VSE (1 Kor 9, 22) To je bilo njegovo škofovsko geslo. Verniki njegove škofije danes pričujejo in verjamejo, da so zemlja, travniki in poti, po katerih je hodil škof Gnidovec, sveti, ker je bil on svet. Z zaupanjem se obračajo nanj. Vsak na svoj način vzpostavlja stik s škofom Gnidovcem: z molitvami, posnemanjem, … Kristjani verujemo, da vsak, ki umre živi pri Bogu in zaradi življenja v večnosti lahko škof Gnidovec pomaga tistim, ki ga pomoči prosijo. Tako je tudi sedaj »vsem vse« kot za časa življenja. Svetništvo je drža, je poklic. Vsi smo poklicani na pot svetosti, da bi postali sveti. Svetniški škof Gnidovec nikoli ne bo zapustil ljudi, ki so mu bili zaupani.

Pred 120 leti so/smo mu bili zaupani tudi Vipavci. Tudi po naših poteh in zemlji je hodil svetniški kandidat Gnidovec. Ob krstnem kamnu v župnijski cerkvi sv. Štefana je krščeval naše prednike. Bomo sprejeli njegovo duhovno oporoko? Bomo vztrajali na poti za Jezusom, da bi postali »vsem vse«?

Bliža se pričetek misijona v naši župniji. Naj bo del priprave za uspeh misijona tudi čaščenje najsvetejšega v četrtkih po maši s priprošnjo k častitljivemu božjemu služabniku škofu Gnidovcu. Naj nam odmeva in nas blagoslavlja z besedami: Bodite blagoslovljeni. Jaz sem z vami, vi ste z mano.

Zapisu prilagamo devetdnevnico, v upanju, da bo molitev pomagala nam k edinosti in svetosti. Predvsem, da bi v škofu Gnidovcu prepoznali sveto življenje in se Častitljivemu Božjemu služabniku zaradi takega življenja tudi z zaupanjem priporočali, da bi nas Bog, če je to tudi Božja njegova volja, na njegovo priprošnjo uslišal v naših potrebah in storil še en čudež, ki je potreben za razglasitev za svetnika.
Devetdnevnica k častitljivemu Božjemu služabniku Janezu Frančišku Gnidovcu

Znamenje križa.

Nato vsak dan razmišljaj o zgledu, ki nam ga je podaril Janez Gnidovec:

  1. dan – Zgled preprostosti in ponižnosti

Prosi za milost, da bi živel po vzoru častitljivega Božjega služabnika.

  1. dan – Mož molitve

Prosi za milost, da bi molitev postala temelj življenja.

  1. dan – Častilec Evharistije

Prosi za milost, da bi obisk Jezusa v Evharistiji postal del vsakdanjika.

  1. dan – Junak krščanske ljubezni

Prosi za moč solidarnosti in dobrodelnosti.

  1. dan – Oče oddaljenih in ubogih

Prosi za čuteče srce, ki živi z ubogimi in zanje.

  1. dan – Neutrudni misijonar

Prosi za pogum, da bi ljudem srčno oznanjeval odrešenje.

  1. dan – Apostol edinosti

Prosi za milost, da bi postal priča edinosti, v svetu in Cerkvi.

  1. dan – Pričevalec potrpežljivosti

Prosi za milost vdanega prenašanja križev in težav, z zaupanjem v Božjo pomoč.

  1. dan – Vzornik svetosti

Prosi za blagoslov, da boš zahrepenel po svetosti.

 

Priprošnji Janeza Frančiška Gnidovca zaupaj tisto, kar nosiš v svojem srcu.

Molitev za beatifikacijo:

Gospod Bog, tvoj služabnik Janez Frančišek Gnidovec se je iz ljubezni do tebe nesebično žrtvoval za uboge. Poveličaj ga s čudeži, da mu bo Cerkev dodelila čast oltarja, nam pa bo močneje zasvetil njegov zgled. Po Kristusu, našem Gospodu. Amen.

Oče naš. Zdrava Marija.

Znamenje križa.