NOVA MAŠA G. GAŠPERJA NAGLOSTA

Nova maša je bila vedno velik in slovesen praznik za župnijo in za kraj. Toliko bolj se moramo daru duhovništva zavedati in veseliti v današnjem času, ko duhovnikov primanjkuje. Po 21 letih smo se lahko s ponosom in hvaležnostjo nove maše veselili tudi v Vipavi.

Slovesnost nove maše g. Gašperja Naglosta je bila v cerkvi Marije Tolažnice žalostnih v Logu pri Vipavi v nedeljo, 15. julija 2018. Vabilu loških zvonov in pritrkavanju lokavških pritrkovalcev na miniaturne zvonove so se odzvale množice ljudi od blizu in daleč in do zadnjega kotička napolnile mogočno loško cerkev, nekaj pa jih je ostalo celo  pred vrati. V molitvi rožnega venca smo pričakali začetek slovesne maše, ki so jo s petjem obogatili pevci vipavske župnije, z glasbo pa poleg orgel tudi tamburaši.

Sveta maša se je začela z izročitvijo novomašnega križa, ki sta ga novomašniku Gašperju prinesla brat Štefan in sestra Iva. Bratu duhovniku sta križ predala z besedami:

»Gašper, sprejmi ta križ, kot upanje oznanjanja Evangelija.

Deluj kot služabnik, ki pripravlja duhovniku, Jezusu Kristusu, tisto, kar naj bi bilo darovano. Vse kar boš počel, naj ne bo nič drugega, kot priprava Bogu prijetne daritve. Gre za posvečevanje ljudi.

Sodeluj pri tem čudovitem delu Božje izvolitve in poklicanosti, pri nepojmljivem odpiranju vrat med svetovoma minljivosti in neminljivosti.

Svoje službe ne gradi na človeškem dostojanstvu, ampak na tem, kar ti je Jezus Kristus dal kot delo, službo pomočnika pri svoji lastni službi.

Pridržanje odprtih vrat je čudežno Božje delo delovanja Božjega Duha, ki je Jezusa Kristusa obudil od mrtvih.

Izhajaj iz zgodovinskega dogodka vstajenja z blagostjo in veseljem, drznostjo in vedrino, zastonjskostjo in veličino, s ponižnostjo in resnico.«

 

Novomašni križ

Novomašni križ si je zamislil in izdelal novomašnikov oče Oton. Križ je v celoti iz orehovega lesa, podoba Jezusa je iz javorja. Podoba novomašnika je iz črnega lesa neznanega izvora. Križ izhaja iz zemeljske poloble. Spodnji del križa je širši. Nato se zoži v sam križ. Prečni drog je na obeh straneh upognjen navzdol zaradi teže naših grehov. Teh nas je Jezus  svojim darovanjem na križu odrešil. Spodnji odebeljeni del križa, ki izhaja iz zemlje ima vrata. Vrata so le malo odprta. Vsak, ki želi priti k Njemu, mora skozi ta vrata, skozi svoj križ v Nebeško kraljestvo. Na polovici zemlje so prikazane stopnice, ki so na začetku dokaj široke, nato se zmeraj bolj ožijo in strmo dvigajo proti Nebeškemu kraljestvu. Jezus, ki je na križu, je že vstali Kristus. Je že v belem oblačilu in tudi obe roki steguje k nam, nam pomaga, da bi nas pritegnil k sebi. Novomašnik je iz črnega lesa. Po stopnicah se vzpenja proti Jezusu. Pot je strma in vedno bolj ozka. Novomašnik gleda Njega, ki ga vabi k priprtim vratom skozi katera prodira Luč. Novomašnik desno roko steguje proti vratom, da jih drži odprta sebi in ljudem, ki so mu zaupani. V levi roki drži rožni venec, znamenje vztrajne molitve. Tako so v novomašnem križu predstavljene značilnosti hoje za Kristusom: napor boja s skušnjavami hudega duha, služenje Bogu in bližnjemu ter molitev.

Izročitev novomašnega križa so mladi pospremili s pesmijo Nihče ne ljubi te kot jaz, ki je v marsikatero oko priklicala solze.

Novomašni pridigar je bil gospod Bogdan Vidmar, ki je v svojem nagovoru slikovito predstavil lik in vlogo duhovnika v slovenski družbi danes, obenem pa novomašnika pospremil na duhovniško pot z nekaj spodbudami in lepimi željami.

Celotno pridigo lahko preberete tukaj: Pridiga na novi maši Gašperja Naglosta

 

Ob ubranem in mogočnem petju ter lepi glasbi se je zdelo, da celotno občestvo posebno zbrano sledi vsaki novomašnikovi kretnji in besedi ter s svojim sodelovanjem želi pokazati, kako cenimo njegovo odločitev in se je skupaj z njim veselimo.

Ob koncu slovesnosti je svojo hvaležnost izrazil tudi novomašnik:

»Vsakemu izmed vas se v duhu osebno zahvaljujem za vse dobro, ki ste ga namenili za moj poklic in poklic vseh bratov duhovnikov. Verjetno nikoli ne bom spoznal vseh, ki tiho doprinašate k rasti Božjega kraljestva. Zgledujete se po Jezusovih besedah: »Glejte, da svoje pravičnosti ne boste izkazovali pred ljudmi, da bi vas videli, sicer ne boste imeli plačila pri svojem Očetu, ki je v nebesih. Kadar torej daješ miloščino, ne trobi pred seboj, kakor delajo hinavci po shodnicah in ulicah, da bi jih ljudje hvalili. Resnično, povem vam: Dobili so svoje plačilo. Kadar pa ti daješ miloščino, naj ne ve tvoja levica, kaj dela tvoja desnica. Tako bo tvoja miloščina na skrivnem, in tvoj Oče, ki vidi na skrivnem, ti bo povrnil.«

Tudi zato se iz srca zahvaljujem vsakemu posebej in vsem, ki ste sodelovali pri pripravi tega slavja bodisi z delom, materialnimi ali duhovnimi darovi. Naj bo vsa pomoč nam v korist in slavo Bogu. Zahvaljujem se molitvenim skupinam, vsem molivkam in molivcem za duhovne poklice, vsem, ki vztrajno skrbite za materialno in moralno podporo duhovnikov. Zavedajte se, da s sodelovanjem pri maši blagoslavljate nas. Brez vas ni nas. Naj vam Bog povrne z zemeljskimi in duhovnimi darovi. Hvala Vam!«

Šele ko so se množice ljudi postavile v vrsto, da bi vsak osebno stisnil roko novomašniku, se je zares videlo, koliko ljudi je prišlo na novo mašo v Log.

Praznovanje se je nadaljevalo v športni dvorani Škofijske gimnazije v Vipavi. Velika množica ljudi se je ob skupnem obedu, sproščenem pogovoru in kulturnem programu, ki so ga pripravili folkloristi, tamburaši in Gašperjevi sošolci, zadržala celo popoldne do slovesnih petih večernic v župnijski cerkvi, s katerimi se je slavje zaključilo.